• Rentokil
  • Initial
  • Ambius
  • Aromacorp
  • Strona główna
Rentokil Initial PL
Menu
  • Rentokil
  • Initial
  • Ambius
  • Aromacorp
  • Strona główna
Strona Główna  /  Higiena  /  5 najczęściej zadawanych pytań o lotne związki organiczne
20 styczeń 2021

5 najczęściej zadawanych pytań o lotne związki organiczne

Higiena Zostaw komentarz

LZO znajdują się prawie we wszystkim. Ale czym one tak naprawdę są i czy są szkodliwe? Nasz najnowszy wpis na blogu zawiera odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących lotnych związków organicznych oraz porady, co można zrobić, aby zapobiec ich szkodliwym skutkom.

Pisaliśmy już o tym, jak ważna jest jakość powietrza w pomieszczeniach w kontekście zdrowia, dobrego samopoczucia i wydajności pracowników i klientów w poprzednim wpisie na blogu. W tym artykule przyjrzymy się jednak bliżej lotnym związkom organicznym, które są w dużej mierze odpowiedzialne za to, że poziom toksyn w budynkach o kontrolowanym klimacie jest od 10 do 1000 razy bardziej skoncentrowany niż poziom toksyn na zewnątrz.

Ale ile tak naprawdę ludzie wiedzą o lotnych związkach organicznych?

Oto 5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących lotnych związków organicznych

  1. Co to są lotne związki organiczne?
    LZO lub lotne związki organiczne to gazy, które są emitowane do powietrza z niektórych stałych lub ciekłych produktów lub procesów. Są to organiczne związki chemiczne, które charakteryzują się wysoką prężnością par w temperaturze pokojowej i niską rozpuszczalnością w wodzie. Niektóre z bardziej znanych lotnych związków organicznych to benzen, formaldehyd oraz toluen.

Niektóre LZO są szkodliwe same w sobie, w tym te powodujące raka, a niektóre po uwolnieniu do powietrza mogą reagować z innymi gazami i tworzyć inne substancje zanieczyszczające powietrze. Ponieważ są one gazami, są niewidoczne i stale obecne w powietrzu, którym oddychamy.

  1. Skąd się biorą lotne związki organiczne?
    LZO powszechnie występują w szeregu materiałów budowlanych, środków czyszczących i produktów do pielęgnacji domu. Są one główną przyczyną zarówno ostrych, jak i przewlekłych chorób.

Produkty emitujące lotne związki organiczne można liczyć w tysiącach, co sprawia, że niezwykle trudno jest je wyeliminować. Farby i środki do usuwania farb, lakiery i środki wykończeniowe, uszczelniacze, wykładziny podłogowe i dywany, środki czyszczące i dezynfekujące, pestycydy i odświeżacze powietrza to tylko kilka z tysięcy produktów, które emitują LZO.

  1. Czy lotne związki organiczne są szkodliwe?
    Wdychanie lotnych związków organicznych może podrażniać oczy, nos i gardło, może powodować trudności w oddychaniu i mdłości oraz może uszkadzać centralny układ nerwowy, a także inne organy.
    Astma, bóle głowy i choroby przewlekłe – w tym rak, zaburzenia neurologiczne i uszkodzenia wątroby – zostały powiązane z lotnymi związkami organicznymi. W raporcie przedstawionym przez Światową Organizację Zdrowia w 2002 r. stwierdzono, że LZO mogą być odpowiedzialne za ponad 1,6 mln zgonów rocznie. Ostatnio WHO podała, że 3,8 milionów zgonów rocznie jest przypisywanych zanieczyszczeniu powietrza w gospodarstwach domowych.
  2. Jak mogę uniknąć lotnych związków organicznych w moim otoczeniu?
    Z trudem, jeśli weźmie się pod uwagę, że LZO występują nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz, pochodzą ze źródeł takich jak benzyna, olej napędowy, spalanie drewna, wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu oraz emisje przemysłowe.

Jednak amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) nadal zalicza zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach do pięciu największych zagrożeń dla życia ludzkiego. EPA stwierdziła, że poziom toksyn w budynkach o kontrolowanym klimacie lub budynkach zamkniętych był od 10 do 1000 razy bardziej skoncentrowany niż poziom toksyn obecny na zewnątrz.

Zastanówmy się nad tym przez chwilę… Powietrze w Twoim biurze jest bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. I w dużej mierze winne są temu lotne związki organiczne. Tak więc, choć niekoniecznie można ich uniknąć, istnieją rzeczy, które można zrobić, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

  1. Co mogę zrobić, aby zapobiec szkodliwym skutkom lotnych związków organicznych?
    Jeśli chodzi o to, co można zrobić osobiście, pierwszym krokiem byłoby unikanie lub ograniczenie stosowania produktów o wysokiej zawartości LZO, dobrze byłoby także starać się wybierać produkty o niskiej zawartości LZO poprzez szukanie na etykiecie informacji „Niska zawartość LZO”.

Wiemy jednak, że w środowisku komercyjnym lub biurowym nie zawsze możliwe jest usunięcie zanieczyszczeń, ani nie zawsze praktyczne jest “wietrzenie pomieszczeń świeżym powietrzem” (zgodnie z zaleceniami EPA) – zwłaszcza w zimie.

Tutaj do gry wchodzi oczyszczanie powietrza. Dobry oczyszczacz powietrza odfiltruje szkodliwe cząsteczki unoszące się w powietrzu, takie jak lotne związki organiczne (LZO), nieprzyjemne zapachy, alergeny, bakterie, wirusy, zarodniki, rdzę, drożdże i pleśnie, a tym samym zmniejszy poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Więcej o tym, jak działa oczyszczacz powietrza możesz przeczytać w naszym wpisie na blogu: Jak działa mój oczyszczacz powietrza?

Może zainteresuje Cię również infografika z ostatniego badania Rentoki-Initial przeprowadzonego wśród 2 000 konsumentów na temat roli jakości powietrza w kontekście przenoszenia chorób.

Initial posiada szeroką gamę dostępnych opcji oczyszczania powietrza, w tym nowy VIRUSKILLER™, który pojawi się w RPA w ciągu najbliższych kilku tygodni, upewnij się, że zapisałeś się na listę mailingową, aby zostać powiadomionym o jego dostępności! Więcej informacji na temat znaczenia jakości powietrza można znaleźć w naszym raporcie Higiena powietrza: Niewidoczna, a kluczowa.

Share On
Share on Facebook
Share on Twitter
Avatar
Jake Ryan

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Potrzebujesz porady?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami:

+48 22 266 03 66

Kategorie

  • Higiena
  • Marketing zapachowy i muzyczny
  • Rośliny
  • Zwalczanie szkodników

Checking...

Ouch! There was a server error.
Retry »

Sending message...

Skontaktuj się z nami

Uzupełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą

Szukaj

© 2021 Rentokil Initial plc Rentokil® to zarejestrowane znaki handlowe Oświadczenie prawne..

  • Rentokil Facebook
  • Initial Facebook
  • Ambius Facebook
  • Rentokil Initial Polska
  • Rentokil Initial LinkedIn
  • Polityka plików Cookie
  • Polityka prywatności
  • Zarządzaj plikami cookie
  • www.rentokil.pl www.rentokil.pl
  • www.initialpolska.pl www.initialpolska.pl
  • www.aromacorp.pl www.aromacorp.pl
  • www.rentokil-initial.com www.rentokil-initial.com