Czy wiesz, że pracownicy biurowi spędzają więcej czasu przy biurku lub stanowisku pracy niż w łóżku? Badania przeprowadzone przez Ambius wykazały, że 40% pracowników biurowych w Wielkiej Brytanii spędza na świeżym powietrzu zaledwie 15 minut każdego dnia. Liczba ta jest szczególnie niepokojąca, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ludzie mają wrodzoną potrzebę kontaktu z naturą i żywymi organizmami – teoria ta nazywana jest “biofilią”. W odpowiedzi na tę teorię, w projektowaniu wnętrz pojawiły się zasady “projektowania biofilicznego”, które pomogą osłabić wpływ tej separacji poprzez wprowadzenie do wnętrza naturalnych elementów w sposób, który naśladuje środowisko zewnętrzne. Pracodawcom, którzy uważają, że dobre samopoczucie jest kluczowe dla ich organizacji, wprowadzenie do wnętrz zalążków przyrody oraz stwarzanie możliwości kontaktu z naturą poprzez aranżację wnętrz może przynieść ogromne korzyści.
Tworzenie biofilicznego środowiska w miejscu pracy nie polega tylko na wstawieniu tam roślin – to myślenie o każdym elemencie pomieszczenia lub przestrzeni – od sufitu po podłogi. W rzeczywistości podłoga jest jednym z elementów wystroju wnętrz, o którym często się zapomina, a który może wiele zmienić.
Naszą potrzebę kontaktu z naturą można zaspokoić z pomocą wielu z naszych zmysłów. Można ją aktywować poprzez wzrok – widzenie roślin czy naturalnego światła, węch – poprzez zapachy napływające z otoczenia, np. zapach świeżo wypranego prania, a także dotyk – poprzez różne faktury. Zgłębiając zasady biofilii za pomocą tych różnych zmysłów, menedżerowie biur i obiektów mogą stworzyć to połączenie z naturą, którego ludzie pragną, a tym samym manifestować etos marki.
Jest kilka sposobów, na jakie pracodawcy zaczęli wprowadzać zasady biofilii na podłogach swoich biur. Robiąc to, tworzą coś, co nie tylko świetnie wygląda, ale może być niezapomnianym doświadczeniem dla jednostki, jak również poprawić samopoczucie, wydajność, zdrowie i kreatywność pracowników.
Kolor
Wykładzina dywanowa jest często najbardziej praktyczną opcją do zastosowania na podłodze w biurze, jednak zbyt często występuje w szarych, neutralnych kolorach. Wprowadzenie odrobiny koloru na podłodze może mieć duży wpływ na ożywienie przestrzeni i uczynienie jej bardziej interesującą. Jeśli naprawdę zależy Ci na wdrożeniu zasad biofilii, wybór zielonej wykładziny – koloru kojarzącego się z naturą i przebywaniem na świeżym powietrzu – może pomóc w stworzeniu więzi z naturą, której pragną Twoi pracownicy.

Drewno pozyskiwane w sposób zrównoważony i z odzysku
Drewno jest prawdopodobnie najbardziej popularnym materiałem budowlanym, używanym do produkcji elementów wyposażenia biura, takich jak stoły, ścianki działowe, drzwi i podłogi. W szczególności, drewno z odzysku zaczęło zyskiwać na popularności dzięki swojemu bardziej naturalnemu i autentycznemu wyglądowi. Fakt, że produkt został poddany recyklingowi po jego wykorzystaniu zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem, jest również ważny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, co z kolei pomoże Ci podkreślić przekaz, że Twoja firma jest przyjazna dla środowiska.

Tekstury
Odczucie towarzyszące stąpaniu po danej powierzchni może być dość silnym doznaniem. Na przykład, uczucie chodzenia boso po trawie lub piasku między palcami na plaży jest czymś, co może zachować się w pamięci na dłużej. Innowacyjni projektanci zaczynają wprowadzać teksturę na podłogi. Materiały takie jak trawa w pomieszczeniach, kamień naturalny, mech lub elementy z runa leśnego mogą być wykorzystane jako unikalne tekstury, które tworzą wyraźne powiązanie z otoczeniem.

Kilka myśli na koniec

Podłoga to element wystroju, który jest często niedoceniany, jeśli chodzi o wprowadzanie zasad biofilii do biura. Może ona jednak mieć duży wpływ na środowisko pracy – poprawiać samopoczucie pracowników, a także zwiększać ich produktywność i kreatywność.
Więcej informacji na temat najnowszych trendów w projektowaniu biofilicznym, znajdziesz w naszym raporcie lub kontaktując się z lokalnym biurem Ambius.
Dodaj komentarz